27. oktoobril avab Uuskasutuskeskus Põhja-Tallinnas Arsenali kaubanduskeskuses uue poe, mis on eriline seetõttu, et asub ajalooliselt ja arhitektuuriliselt väga põnevas hoones – ilusas punastest telliskividest vanas relva- ja sõjatehnika tehases. See on ta esimene Uuskasutuskeskus, mis asub kaubanduskeskuses, ehk inimesi liigub seal kindlasti tavapärasest rohkem.
Uuskasutuskeskuse turundusjuht Annika Altmäe näeb uue kaupluse asukohas suurepärast võimalust: „Meile see sobib – see tähendab, et annetamine saab olla osa teistest igapäevatoimingutest. Näiteks haarad kodunt koti kaasa toidupoodi minnes. Meie eesmärgiks on, et uuskasutus oleks inimeste elu loomulik ja lahutamatu osa.“
Hea asukoht – pool võitu
Inimesteni jõudmine on Uuskasutuskeskuse kui sotsiaalse ettevõtte jaoks väga oluline. Igal aastal leiab Uuskasutuskeskustes omaniku aina rohkem asju. Eelmisel aastal külastati kaupluseid miljonil korral ja tehti 280 000 ostu.
„Tänu meie tegevusele on keskkond puhtam ja Eesti inimestel on rohkem võimalusi teha tarku tarbimisvalikuid,“ kiidab Annika Altmäe. „Anname inimestele jätkusuutliku ja väärika viisi asjadest loobumiseks ning hoiame ära hea asja sattumise prügisse.“
Eesti inimene on helde annetaja
Annetamine on Eesti inimeste seas tõusev trend. Kui näiteks neli aastat tagasi kogus Uuskasutuskeskus 90 tonni esemeid, siis eelmisel aastal oli see number juba 700 tonni. Annetajaid oli sealjuures ligi 60 000.
Muidugi on Uuskasutuskeskus ka ise selleks suurt tööd teinud – laienenud, teinud annetamist lihtsamaks ja panustanud palju aega oma sõnumi levitamisele, kuid kindlasti on seal taga ka inimeste heldus.
Aastatega on ka asjade kvaliteet paremaks läinud – kui algusaegadel tuli palju ka uuskasutuseks kõlbmatut kraami, siis praegu on seda oluliselt vähem.
Kuigi Uuskasutuskeskus peab end eelkõige keskkonnaorganisatsiooniks, kes hoiab looduse prügist puhtana, aidatakse annetatud esemetega ka abivajajaid. Sel aastal on toetatud näiteks Pärnumaa ja Põlva lasterikkaid peresid, Pärnumaa Kasuperede Ühingut, Haapsalu lastekodu, Hiiumaa puuetega inimeste käsitöö huviringi, Tahkuranna ja Tõstamaa valla suurperesid ja vanureid, Pärnu loomade varjupaika, Pauluse supikööki, Tartu Lastekaitse Ühingut, Maarja Küla, Lillemaja laste huviringe, Puuetega Inimeste Koda, Kassiabi, Naiste Varjupaika ja MTÜ-d Jooksev Koer.
Kiusamisvaba kool
Uuskasutuskeskus toetab ka Eesti koolide muutmist kiusamisvabaks.
SA Kiusamisvaba Kool loodi 2012. aastal Heateo Sihtasutuse, Eesti Koolipsühholoogide Ühingu, Omanäolise Kooli Arenduskeskuse, Tartu Ülikooli kasvatusteadlase Kristiina Treiali ning sotsiaalsete ettevõtjate Kristi Liiva ja Rasmus Raski poolt. Ühing pakub Soome kasvatusteadlaste välja töötatud tõenduspõhist KiVa programmi, mis on 2016/2017. õppeaastal peaks jõudma juba umbes 8000 õpilaseni.
Uuskasutuskeskuse arvates on ideaalne koolikeskkond turvaline ja lapse arengut ja eripärasid igati toetav. Selline, kus laps ei oleks ega tunneks ka kohustust olla üheks halli massi osaks, vaid igaühe erisusi märgatakse, tugevusi tunnustatakse ja nõrkuseid arendatakse. Seda nii koolipersonali kui ka kaasõpilaste poolt. Kool peaks olema koht, kuhu on rõõm minna ja kust lahkutakse targemana, tugevamana ning samas kaotamata tilkagi oma elurõõmust ja eripärast.
„Isegi ühte ühiskonna kitsaskohta lahendava isemajandava sotsiaalse ettevõttena tahame igal aastal osa oma kasumist panustada mõne teise suure sotsiaalse mõjuga algatuse arengusse. Sealjuures püüdsime leida sellise algatuse, millest oleks abi nii meie annetajatele kui ühiskonnale laiemalt,“ selgitab Annika Altmäe. „Meie annetajatest moodustavad suure osa just lapsevanemad, kelle üks või mitu last käivad koolis. Sealt tuligi otsus juba teist aastat järjest 20 000 euroga Kiusamisvaba Kooli sihtasutust toetada. Usume siiralt nende tegevuse kasusse.“
Uuskasutuskeskusele saab minna appi
Uuskasutuskeskust saab aidata kahte moodi. Peamine viis panustamiseks on muidugi asjatult seisvate asjade annetamine.
Teiseks panustamise viisiks on vabatahtlik tegevus Uuskasutuskeskuse kauplustes. Kuigi täna ei sõltu ettevõte enam ammu ainult vabatahtlikest, on nende panus siiski väga oluline. Vabatahtlikud saavad abistada nii kaupluste igapäevastes toimingutes kui ka erialaste teadmiste ja kogemustega.
2015. aastal tunnustati Uuskasutuskeskust aasta vabatahtliku tiitliga. Uuskasutuskeskuse tegemistes on läbi aegade kaasa löönud üle 600 vabatahtliku.
Alati ei pea jalgratast leiutama
Annika Altmäe soovitab alustavatel sotsiaalsetel ettevõtetel võtta eeskuju teistest edukatest ettevõtmistest. Ühiskonna kitsaskoha lahendus võib olla väga lihtne ja kuskil mujal maailmas juba kasutusel.
„Alati ei pea jalgratast algusest peale leiutama, vaid võib õppida teiste kordaminekuist ning vigadest ning neid kohandada Eestile sobivaks. Ka Uuskasutuskeskus võttis eeskuju Soomest, kus uuskasutusel oli juba ühiskonnas pikem traditsioon,“ lisab Altmäe.
,